Що буде, якщо не повернути кредит

Бум кредитування, який Україна переживає останні роки, зробив кредити максимально доступними для населення. Але поряд з новими фінансовими можливостями багато людей зіткнулися з дуже неприємною проблемою, яка виникає, коли нічим платити по кредиту. Причини відсутності коштів можуть бути різними. Але коли проблема вже є нагальною, постає важливе питання: Немає грошей, щоб платити за кредит - що робити? Заборгованість по кредиту не тільки вдаряє по гаманцю, а й викликає сильний психологічний тиск. Боржник перебуває у стресовому стані, турбуючись про те, що буде, якщо не віддати кредит. Але так як  ця проблема є поширеною, банки і мікрофінансові організації розробили рішення, які зручні і кредитору, і боржнику. Нікому не вигідно доводити справу до суду, тому перше, що треба робити, якщо немає грошей погасити кредит - це звертатися до кредитора і починати вирішувати проблему. На питання «Чи можна не повертати кредит?», Відповідь однозначна: займ це юридична відповідальність позичальника, тому гроші необхідно повернути. Багатьох вводять в оману історії з розряду «Не плачу кредит, і нічого не відбувається вже 2-3 роки». Але такі історії завжди закінчуються тим, що з'являється судове рішення, за яким позичальник зобов'язаний повернути гроші з величезними відсотками.

Причини, за якими виникають проблеми з погашенням кредиту

В складну ситуацію може потрапити кожен, це не завжди залежить від особистих зусиль або дисциплінованості. Найвідоміші причини того, що немає можливості сплачувати кредит:
 • Кредит найчастіше беруть з розрахунком на те, що на руках ось-ось з'явиться потрібна сума грошей. Наприклад, людина повинна отримати зарплату, або розраховує на повернення боргу, прибуток в бізнесі. Якщо ці плани порушуються, то людина не може виплатити кредит і не знає, що робити.
 • Термін платежу іноді пропускають просто через забудькуватість. Якщо навалилося багато справ, можна відволіктися і забути, який сьогодні день. Тому корисно увімкнути смс-сповіщення про наближення дати платежу і поставити нагадування на телефон.
 • Борг іноді виникає саме через те, що позичальник обрав невдалий спосіб погашення кредиту. Наприклад, якщо перераховувати суму на рахунок банку або МФО через інший банк або платіжний термінал, гроші не завжди переводять відразу. Досить запізнитися на добу, щоб був нарахований штраф.
 • Також платники не завжди враховують комісію за переказ коштів. Це може бути маленька сума не більше 1-2 гривень, але через неї на рахунок кредитора надходить не повна оплата, і на залишок нараховується пеня.
 • Самий неприємний, але поширений варіант - форс-мажор. Позичальника можуть відправити в тривале відрядження, або, ще гірше - він може захворіти, потрапити в лікарню і опинитися в ситуації, коли не в змозі виплачувати позику.
 • Банківські структури часто пропонують своїм клієнтам кредитні карти з великим лімітом, що створює ілюзію, що гроші є завжди. Але за використання коштів щомісяця треба платити не маленьку комісію, яка автоматично буде списана з карти. Такі борги ростуть непомітно, але дуже ускладнюють життя.
 • І не можна забувати ще одну сумну причину - легковажне ставлення до боргів. Іноді людям здається, що не буде нічого страшного, якщо просто не платити по кредиту. Вони не планують, як будуть повертати борг перед тим, як набрати кредитів, а потім з легкістю пропускають платежі, думаючи, що це їх не стосується, а кредитор розбереться як-небудь сам.

Що буде, якщо не платити за кредит вчасно

На форумах Укрнету часто задають питання: «Що можуть зробити, якщо не платити кредит?» Найчастіше, події розвиваються ось в такій послідовності:
 • Якщо не платити кредит, на заборгованість почнуть нараховуватися штрафи в зазначеному в договорі розмірі. Залежно від правил, відсотки можуть нараховуватися на всю суму кредиту, а не тільки на ту, яку залишилося погасити. В цьому випадку борг буде збільшуватися з величезною швидкістю.
 • Несплата кредиту протягом декількох днів призведе до того, що боржнику почнуть надходити дзвінки від працівників банку або МФО з нагадуваннями і борг. Якщо боржник не реагує, він може зіткнутися з грубістю і погрозами на свою адресу, з психологічним тиском і на нього самого, і на його близьких.
 • Інформація про прострочення надійде в бюро кредитних історій і негативно позначиться на фінансовому рейтингу позичальника. Якщо прострочення тривале, наприклад, якщо боржник не хоче платити за кредит, то він потрапить до чорного списку, після чого отримати кредит в іншому місці стане нереальним.
 • Якщо боржник не йде на контакт або заявляє, що не буде платити кредит взагалі, його борг можуть передати третім особам, які спеціалізуються на професійному стягнення боргів - колекторам. У цей момент загрози стануть на порядок сильніше, а вплив на боржника посилиться в рази.
 • Найгірше, що буде, якщо взяти кредит і не платити - судовий розгляд. Не варто доводити ситуацію до цього етапу, так як якщо суд приймає сторону кредитора, майно позичальника буде продано на аукціоні. У цьому випадку він не отримає повну вартість майна. Якщо справа зайшла так далеко, краще взяти продаж в свої руки і попередити про це кредитора. Часто банки допомагають клієнтам знайти покупців за хорошу ціну, так як зацікавлені в якнайшвидшому поверненні кредиту.

Що робити, щоб не було проблем з кредитами

Перш ніж зважитися позичити гроші, важливо тверезо оцінювати бюджет. Варто порахувати доходи і витрати і переконатися, що будуть гроші на повернення кредиту. Бажання терміново купити потрібну річ може змусити людину взяти невигідний кредит, не обдумавши, як він буде віддавати борги. Не треба брати кредити на непотрібні речі. Постійна реклама, привабливі пропозиції, питання статусу і бажання бути не гірше за інших штовхають людей на покупку брендових речей і гаджетів, без яких насправді легко обійтися. Якщо є фінансова можливість, варто погашати кредити достроково, або збільшувати розмір щомісячного платежу. Банки можуть погіршити через це кредитну історію клієнта, але краще погана КІ, ніж величезний борг. Якщо мова йде про швидкі кредити, які беруть на короткий термін до місяця, то щоб не переплачувати, варто вносити оплату частинами. МФО нараховують відсоток тільки на кредит, який у клієнта на руках, і з кожним платежем розмір комісії буде ставати менше.

Що робити, коли нема чим платити кредит

 • Не панікувати. Навіть якщо співробітники фінансових установ починають тиснути і лякати, треба пам'ятати, що борг по кредиту не є тяжким злочином. На форумах є багато тем, де описані кроки, які треба зробити. Добре, якщо можна звернутися за підтримкою до кого-то з близьких.
 • Найгірше, що можна робити, якщо немає грошей на те, щоб погасити кредит - це ховатися від кредитора. Якщо боржник зникає, демонструє небажання вирішувати питання, до нього поставляться, як до злісного неплатника. Це загрожує потраплянням в чорний список.
 • Якщо виникли великі борги по кредитах, перше, що треба робити - звернутися в банк особисто і описати свою ситуацію. Банківські працівники можуть запропонувати два варіанти вирішення проблеми - реструктуризацію боргу і / або кредитні канікули.
 • Якщо нема чим платити кредит, не варто відкладати проблему на потім, вона не зникне сама собою. Як тільки людина зрозуміла, що не може оплатити кредит, відразу треба почати думати, що робити. Іноді буває спокуса кинути все, зробити вигляд, що все в порядку, виїхати, забути про борги в надії на термін давності. Треба пам'ятати, що навіть якщо менеджери не обривають телефон, нагадуючи про борг, це не означає, що вони про нього забули. Кредитори ніколи не забувають про борги, інакше вони давно розорилися б. Якщо взяти кредит, і не віддавати його - гроші не спишуть, але накопичені відсотки перетворять невелику суму в непосильну.
 • Позичити гроші у членів сім'ї. Якщо немає можливості виплачувати кредит самостійно, перехопити грошей у родичів - найшвидше вирішення. До того ж їм не доводиться віддавати борг з відсотками і проблему можна вирішити за меншою втратою. Але навіть якщо це вдалося, не треба розслаблятися. Фінансові питання з членами сім'ї теж краще вирішувати якомога швидше, щоб не псувати відносини.
 • Якщо у людини немає можливості сплачувати кредит, часто перше, що спадає на думку - взяти новий кредит. Це не найкращий варіант. Думки про борги часто змушують людей нервувати, і вони готові взяти кредит на будь-яких умовах, аби позбутися проблеми. Не всі банки і МФО видають кредити громадянам, у яких є відкриті позики в інших структурах. А якщо і задовольняють  позику, то часто на невигідних умовах.
В компанії ШвидкоГроші можна взяти кредит на погашення іншого кредиту на загальних підставах - під 2% в день на термін до 14 днів з правом на продовження. Клієнт з поганою кредитною історією має можливість отримати на руки до 5000 гривень, якщо звертається в компанію вперше. Якщо борг успішно погашений, розмір доступного кредиту збільшиться. Скільки грошей можуть взяти в кредит постійні клієнти, завжди вирішується в приватному порядку.

Що робити, якщо виникла заборгованість по кредиту, а грошей на погашення боргу немає

 • Треба провести аналіз витрат. Зручно користуватися спеціальними програмами для побудови бюджету, але підійде також і простий блокнот або зошит. Найчастіше ці підрахунки показують, що не менше 10% коштів в місяць йде на випадкові витрати, які людина навіть не помічає і потім не може згадати, куди поділися гроші.
 • Якщо людину насправді турбує, що буде, якщо не платити позику, їй  варто включити режим економії. Найчастіше, просто переглянувши статті витрат, вдається заощадити до 30% грошей на місяць, які вдасться використовувати на оплату кредиту. Не варто економити на необхідному - їжі, рахунках за комуналку, ліках. Але корисно скоротити витрати на покупку одягу, розваги, відвідування кінотеатрів і кафе.
 • Пошук нових джерел доходу. Якщо позичальник не може платити по кредиту і турбується, що буде далі, найбільш простий і зручний спосіб - зареєструватися на кабанчика і брати замовлення. За них платять відразу по завершенню роботи, день в день, тому можна швидко заробити потрібну суму.
 • Якщо на руках не один кредит, а 2 і більше, погашати насамперед треба той, процентна ставка по якому вище. Переплата, що буде рости, якщо довго не платити кредит, є головною причиною падіння в боргову яму. Банки завжди розраховують розмір щомісячних платежів таким чином, щоб клієнт заплатив найбільшу суму. Тому варто самостійно збільшувати розмір платежів за кредити з високою комісією, це створить величезну економію і звільнить кошти на закриття невеликих кредитів.
 • Коли зроблений останній платіж, потрібно обов'язково переконатися, що кредит сплачений повністю, отримати документ про те, що боргів більше немає і кредитний договір закритий. Так як навіть залишку в 1 гривню вистачить, щоб залишитися в списках неплатників і згодом отримати великий борг.
Боржники часто цікавляться, що буде, якщо не платити кредит 3 роки, 5 років? Найчастіше такі питання задають люди, які взяли кредити в банках, які пізніше закрилися, не вистоявши проти економічної кризи. Вони отримують повідомлення, що їх кредит буде переданий іншій установі, після чого їх можуть роками не турбувати. Через це позичальники роблять висновок, що про кредит забули, і впадають в паніку, коли отримують дзвінок зі словами про величезний борг. Жоден кредитор не погодиться просто пробачити борг і втратити гроші. Тому боржнику слід самому стежити за своєю фінансовою ситуацією. Якщо не платити кредит в Україні, наслідки будуть тими ж, що і в інших країнах - дзвінки колекторів, психологічний тиск, судові позови. Краще взяти контроль над ситуацією в свої руки або звернутися за допомогою до юриста. Згідно із законом - споживчий кредит це відповідальність клієнта, тому суд може дати дозвіл продати майна боржника з аукціону.